неділя, 9 липня 2017 р.

Виховний захід "Вплив куріння на здоров'я"

Виховний захід

Тема. Вплив куріння на здоров'я.
Мета. Формувати в учнів негативне ставлення до куріння, розкрити його шкідливість для здоров'я. Роз­вивати бажання вести здоровий спосіб життя. Вихо­вувати уміння чинити розсудливо в різних життєвих ситуаціях; здатність протистояти шкідливим звичкам.
Обладнання:результа­ти соціологічних досліджень (таблиці).
Хід уроку
     І.Організація класу.
ІІ.Повідомлення теми і завдань уроку.
   1учень. Яке то щастя прокинутись зрання
І знати, що здоровий тілом і душею,
Радіє сонце, усміхається Земля
 І небо мріє вдалині над нею.
     2 учень   Нема нічого кращого на світі
                   Ніж дивне щастя жити на Землі.
В здоров'ї кожній квіточці радіти
 І посміхатись навіть уві сні.
  3учень. Безцінний скарб, що ми здоров'ям звемо,
Із юних літ нам треба берегти.
 Адже нічого більше нам не треба,
 Щоб тільки всі були здорові ми.
Вчитель. Найдорожчий, безцінний скарб, що має людина - це здоров'я. Народна мудрість так і го­ворить: "Здоров'я — всьому голова", а здоров'я дітей — це "голова" здоров'я майбутніх поколінь. Але часто людина забуває про це, а інколи навіть і не здогаду­ється, що своїми діями завдає шкоди не тільки своє­му здоров'ю, а й здоров'ю оточуючих. А що ж шко­дить нашому здоров'ю? Які шкідливі звички ви можете назвати? (Відповіді учнів).
Для того, щоб проінформувати вас про ту шкоду, яку завдають собі й оточуючим люди-курці, ми проводимо виховний захід, в якому беруть участь корес­понденти, лікар, експерти, соціолог, історики, еко­лог і ви, учні 4-А класу Вільшанської ЗШ. Спробуємо подивитися на цю проблему по-дорослому і дамо відповідь на запитання: Чи варто курити?
1.Сприймання та усвідомлення навчального ма­теріалу.
Кореспондент 1 (соціологу). Чому паління вважається соціальною проблемою?
Соціолог. Паління, дійсно, соціальна проб­лема. Адже суспільство можна умовно поділити на дві частини: ті, хто палить і ті, хто не палить. Перша частина шкодить своєму здоров'ю і здоров'ю іншої частини, так званих "пасивних курців". Адже в кож­ному місті на вулиці, в парку, на зупинках можна зустріти курців. Дим, який вдихають оточуючі їх лю­ди, таїть у собі небезпеку. Вони пасивно приймають у себе ту отруту, яка є компонентом запаленої цигар­ки. Один курить - десять людей страждають.
"Цигарка" (учениця). А чому це мене не запро­сили на конференцію? Як ви можете говорити про мене без мене?
Звусь я просто — Сигарета.
 Я красива, сильна, дужа.
Як цукерка, як монета
Дуже всім потрібна, друже,
Їдким димом пробираюсь
 І отруюю людину.
Серце й мозок задурманю,
Аж забудуть час і днину.
Сильних я сама боюсь
 І до них не підступлюсь.
Підманюю слабаків,
Особливо дітлахів.
 В них я сили набираюсь,
Щоб прожити сотні літ.
Всіх згубити постараюсь —
Ось такий мій вам привіт!
Кореспондент 2. Яка самовпевненість! І чо­му це вона говорить, що живе сотні літ? (Звертається до історика). Звідки й коли прийшло до нас це лихо?
Історик 1. У 1492 році трапилась надзвичайна подія... (Учні говорять, яка). Так, "Христофор Колумб пристав на своїх кораблях до одного з островів невідо­мого материка. Матроси з цікавістю спостерігали, як індіанці, відганяючи москітів, випускали з туго закру­чених трубочок дим. Але, як потім з'ясувалось, цей дим вважався святим. Тому при зустрічі, в знак доброї волі, всі мали викурити "трубочки миру". В іншому разі, це було б проявом ворожого ставлення до господарів.
Тому відмовитись європейцям, на чолі з Христофором Колумбом, було просто неможливо. Але зразу ж після цього в них виникли неприємні симптоми: кашель, нудота,
 запаморочення, фізична слабкість. Та поступово ці симптоми отруєння почали зникати, і частина матросів звикла до куріння.
Під час другої подорожі Христофора Колумба і його команди до них приєднався іспанський монах Роман Пано, саме він завіз насіння тютюну до Іспа­нії. Рослини використовували як декоративні. Далі тютюн подорожує по Європі і йому приписують чу­додійні, лікувальні властивості. Але скоро це захоп­лення змінилось на яскраве розчарування.
Адже, "якщо спочатку тютюн викликає сон, зні­має втому, полегшує дихання, заспокоює біль" - як писалося в 1548 році в одній з іспанських книг, то пізніше з'ясувалося, що він шкідливий і навіть небез­печний.
Тому, вже в 1680 році французький король Людовік XII видає декрет про заборону цього зілля. Така ж ситуація була і в інших країнах Європи.
Кореспондент 3. Але хотілося б дізнатися, як тютюн потрапив до нас. Історик 2. На територію Росії, до складу якої входила Україна, тютюн був масово завезений анг­лійцями й німцями в XVII ст. Хоча перші спроби йо­го завезення й використання були ще за часів Івана Грозного. Та палити категорично заборонялося. Кур­ців прилюдно сікли на майданах і навічно засилали до Сибіру. Тютюн завозився контрабандним шляхом, бо приносив величезні прибутки.
Тоді цар Михайло Романов за порадою духовенс­тва, незадоволеного неприємним запахом у церквах, що розповсюджувався від курців, заборонив продавати й купувати тютюн. У ті часи через необережне повод­ження курців виникали часті пожежі. За указом 1663 року до порушників застосовувалась смертна кара.
Сигарета. Чого ж це вони так чинили зі мною,     Красунею такою?
              Та прийшов і мій зірковий час,
             Цар Петро видав указ.
Виходить цар Петро І.
Кореспондент 4. Поясніть, будь ласка, Ва­ша Величносте, чому це Сигарета Вам так зраділа?
Цар Петро І. Так, вона каже правду. Адже я зняв заборону мого діда, навпаки, заохочував курін­ня і цим дав поштовх до його швидкого розповсюд­ження. Щоб наслідувати європейців, я змусив пого­лити бороди, носити камзоли і наказав усім курити. А скільки я сам втягнув у себе тютюнового диму, скіль­ки отрути! І за це дорого заплатив! Підірвав своє здо­ров'я, особливо органи дихання. І вони настільки ос­лабли, що коли я постояв у крижаній воді, знімаючи з обмілини човна, то захворів на запалення легенів.
Кореспондент І.Як говорить народна муд­рість: "З лікарем дружи, та не май в ньому потреби". (До лікаря). Чому сильні, здорові люди стають безпо­мічними й хворими через цю звичку?
Лікар. Нині відомо 4200 речовин, що входять до складу тютюнового диму. Більшість із них отруй­ні, серед яких жовтомасляниста речовина, з пекучим смаком — нікотин. Всі живі істоти дуже чутливі до нього. Наприклад, якщо капнути на дзьоб пташки од­ну краплю чистого нікотину, вона загине; для собаки — це 2 краплі; для коня - 3-6 крапель. Найбільш враз­ливі із тварин — кролі. Вони гинуть від краплі.
Нікотин всмоктується в усі органи при втягуван­ні диму, а також через шкіру і підшкірну клітину в м'язи.
Сигарета вагою 1 г вміщує 12—15 мг нікотину.
(Всі ці дані подаються на інтерактивній дошці).
Учень. Для здоров'я він шкідливий,
Тютюновий дим незримий.
А його син — нікотин —      
Страшний жах номер один.
Він вбиває птицю й звіра,
А в людей іще зневіра,
Що і їх він убиває,
І здоров'я забирає.
Як же їх переконати,
Щоб цигарку цю здолати?
Вчитель. Лиходійка затремтіла, Бо погане робить діло.
Скільки хвороб з нею є, Лікарям роботи додає. Скільки хвороб, спричинених тютюнопалінням!
Але хоч би як старалися лікарі, хоч би які новіт­ні технології використовували, ніщо не допоможе то- і му, хто забув, що запалена цигарка — це ціла хімічна фабрика. Тому, якщо людина викурює більше трьох пачок цигарок за день — втрачає 8 років життя, якщо одну — 6 років, якщо менше пачки — 3 роки.
Учень. Є ще думки й такі,
Що навмисні ці плітки.
Що родич ваш прожив сто літ,
Хоч він "димів", як теплохід.
 І все життя той дим вдихав,
Та ще не завжди смачно їв.
 На "болячки" не нарікав
І не ходив до лікарів.
Та можу я сказать напевно,
 Що хвалитесь ви цим даремно.
Бо якби родич ваш ще й не палив,
 То років тридцять би ще прожив.
Кореспондент 2. Я бачу в нашому залі ілю­зіоніста. Хотілося б вислухати його.
Ілюзіоніст.Я артист. Моє мистецтво виража­ється засобом, що має назву фокус, омана. Та це не має нічого спільного з тими Ілюзіями, які сприяють тютюнопалінню. А виходьте-но, розкажіть про себе.
Учениця 1.Я — Ілюзія № 1 — підтримую кур­ця в його спробі перебороти всі труднощі, заспокоїв­ши мозок тютюновим димом.
Учениця 2. Я - Ілюзія № 2 - сильніша за всіх, бо переконую, що курити це престижно, це оз­нака дорослості і сміливості.
Учениця З.Я — Ілюзія № 3 — твердо переко­нана, що, незважаючи на згубну дію тютюну, моєму організму ніщо не загрожує.
Учениця 4. Я — Ілюзія № 4 — курці нікому не завдають шкоди.
Еколог. Е, ні! Це неправда.
Щорічно в атмосферу Землі виділяється 720 тонн найсильнішої отрути синильної кислоти, 384 тис. тонн аміаку, 108 тис. тонн нікотину, 500 тис. тонн чадного газу. І це далеко не повний перелік шкоди тютюнопаління для планети.
Якщо в приміщенні площею 35 м викурено 3 ци­гарки, то "індекс свіжості" повітря знизиться на 68%.
Щороку від хвороб, спричинених курінням, по­мирає 1,5 млн. людей.
I.    (Дані на інтерактивній дошці). Вчитель. Всяку біду легше подолати, якщо взятися за неї дружно. Що ж потрібно зробити, щоб люди перестали труїти себе й інших? Як упоратися з цією проблемою?
Учні висловлюють свої пропозиції.
      1.Пропоную скоротити посіви тютюну.
      2.Слід заборонити курити в громадських місцях.
      3.Хочу дати пораду всім: втікай від цигарки.
     4.Слід сказати: "Ні!" шкідливій звичці.
     5.Пропоную займатись спортом.
     6.Кожен повинен поставити перед собою питан­ня: "Курити чи жити?"
     7.Пропоную закрити всі тютюнові фабрики.
     8.Пропоную заборонити рекламу цигарок.

    9.А я б зробив іншу рекламу і показав нещасних хворих людей, що тремтячими пальцями підкурюють цигарку і при цьому заходяться кашлем.
10.Пропоную написати листа Президенту. Щоб він звернув увагу на цю проблему.
Вчитель. Верховна Рада України видала закон "Про заходи щодо попередження та зменшення вжи­вання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" від 22 вересня 2005 року.
Можливо, це дасть поштовх до вирішення даної проблеми.
Бальтасар Грасіан сказав: "Немає людини настіль­ки довершеної, що ніколи не знадобиться їй порада. Хто нікого не слухає - дурень невиправданий". А які б поради дали ви своїм знайомим, родичам, які вже набули цієї шкідливої звички?
Робота в групах. Порада кожної групи зачитується.
Кореспондент 3. Маю запитання і завдання для кожної групи. Порадьтеся і дайте своє пояснення, як ви розумієте такі вислови (записи на інтерактивній дошці).
1 "Той, хто може перемогти іншого — сильний, той, хто може перемогти самого себе — воістину мо­гутній". (Стародавній китайський мудрець Лао То).
2 "Від куріння тупієш. Куріння - гарна річ для бездіяльних людей". (Й.Гете).
3. "Цигарка - це бікфордів шнур, на одному кінці якого вогник, а на іншому — дурник". (Бернард Шоу).
Підсумок .
Чи варто палити?
Як ти протистоятимеш пропозиції закурити?
Складання діалогу "Вчись сказати "Ні!", робота в парах.
 Вчитель. Хочу закінчити наш урок віршем Надії Красоткіної:
Дитя цигарку витягає,
Бо хочеться дорослим стать.
 Та сильним, гарним він не стане
Бо зріст сповільнюватись стане.
Усе, що в світі є погано,
 Хлопчина в організм запхав,
В залежності від цигарок
Сидить хлопчина, як в капкані.
Позеленів, мов огірок,
Тепер над ним цигарка — Пані.
Закликаю вас пам'ятати про цього хлопчину і ніколи-ніколи не бути схожими на нього. Хай життя вам дарує справжню радість! Дякую всім учасникам  за співпрацю.





Родинне свято

Родинне свято 
Слово класного керівника.
Доброго дня, шановні батьки та рідні! Я дуже рада, що ми всі тут зібралися на святі «З родини йде життя людини». В Україні говорять: «Без сім’ї немає щастя на землі». Саме в сім’ї дитина робить свої найперші кроки, звідси вона виходить у широкий світ, навчається любові і добра, тут вчиться шанувати свій рід, свою землю, берегти пам’ять свого роду.
Родина – це не тільки родичі, це друзі, наш клас, школа й увесь народ.
Батьки – це найцінніше, що є в кожної дитини.
                                         Учень.
Гостей дорогих
Ми вітаємо щиро,
Стрічаємо з хлібом,
Любов’ю і миром!
 Учень.
Для гостей відкрита
Хата наша біла,
Тільки б жодна кривда
В неї не забігла.
 Учень.
Хліб ясниться в хаті.
Сяють очі щирі,
Щоб жилось по правді,
Щоб жилось у мирі!
 Учень.
Дозвольте сьогодні усім побажати
Багато хороших і сонячних днів.
Дідусям і татам,
Бабусям і мамам,
Сестричкам з братами
Палкий наш привіт.
 Учень.
Вклоняємось всім вам доземно,
Як батьківській хаті з далеких доріг,
Як хлібу, що матінка чемно
Кладе на вкраїнський рушник.
Бо ж нашому роду нема переводу,
Хай пісня єднає коріння святі,
Дай, Боже, нам віру і братню згоду
На довгії роки, на вічні роки
 Учень.
Гостей дорогих ми вітаємо щиро,
Стрічаємо з хлібом, любов’ю і миром.
Хліб ясниться в хаті,
Сіяють очі щирі,
Щоб жилось у правді, щоб жилось у мирі.
 Учень.
Із колосків Станкуватської пшениці
Прийміть в дарунок наші паляниці.
 Учень.
Хай цей хліб, який нагадує вам рідний дім,
Стане сьогодні символом родинного свята
.
Вручення короваю.
                       Учень.
Я з’явився на світ із любові та мрії.
Із щасливих татусевих й маминих снів.
Ще були в тата й мами високі надії.
Як же мама зраділа! Як тато зрадів!
 Учень.
Народилось дитятко, маленька кровинка,
Що від тата і мами життя поведе.
Ще безпомічна, крихітна їхня дитинка,
Але виросте скоро, час швидко іде.
Учень.
От ми вже й підросли. Ходим в школу щоднини.
Любим дуже книжки, ігри різні, свята.
Але дуже важливо ще те для дитини,
Коли тато є й мама, родина свята.
 Учень.
Тоді легко і просто, завжди є порада,
Є підтримка і ласка, любов, доброта.
Пригорнутись до тата і мами я рада,
І тоді найскладніша проблема — проста!
 Учень.
Сім’я – це пристань і гавань,
Сюди повертаймось знов і знов
Із мандрів далеких і плавань-
Тут вічно панує любов.
 Учень.
Тебе тут завжди пам’ятають,
Куди б ти не їхав, не йшов,
На тебе постійно чекають:
Увага, турбота, любов.

Учень.
Сімейний вогонь палає,
Теплом заповнивши дім.
Хай тато маму кохає,
Хай щастя не зраджує їм.

§         Вчитель
§                           Прекрасно, коли в сім’ї панують мир і злагода, взаєморозуміння, повага, кохання, вірність, теплота, затишок. Через сім’ю ми – діти, виходимо в суспільство. В сім’ї нам вручають естафету досвіду поколінь, котру ми повинні нести далі, щоб передати її своїм дітям і тим самим майбутньому. Ми сподобляємося дорослим, копіюємо їх, орієнтуємося на їх поведінку. Тому не дарма в народі кажуть: «Від доброго дерева добрий пагінець одійде, од добрих батька й матері піде й добра дитина».Батько і мати дали тобі життя і живуть для твого щастя. Вмій поважати працю своїх батьків.Головою кожної сім’ї є батько. Батько – захисник роду, народу, годувальник сім’ї. Батькове слово – закон. Споконвіку сини слухалися батька, брали з нього приклад.
 Учень.
Тато мій дуже гарний, сміливий і дужий,
Він уміє, напевно, все в світі робить!
Я люблю свого таточка рідного дуже!
Ну, та як же мені татуся не любить?
 Учень.
Тато завжди зі мною, мені він читає,
Водить в поле ранкове стрічати зорю.
І в футбол разом з нашими хлопцями грає.
І, звичайно, за все це я тата люблю.
 Учень.
А зі мною татусь мій частенько майструє,
Я від нього майстерності радісно вчусь.
І завжди він щось робить: пиляє, будує,
Я роботи ніякої теж не боюсь!
 Учень.
Самостійними бути нас тато навчає.
Бути мудрими, добрими тато нас вчить.
Бо життя непростим дуже часто буває,
А тому треба вчитися в світі цім жить.
 ВчительДушею кожної сім’ї є мама. Мама – скільки в цьому слові ніжності, світла, довіри. Мама – це життя. Шановні наші мами, ви – невичерпне джерело нашої сили, любові. І як ми буваємо невдячні за вашу ласку і доброту.Нехай не ображаються наші батьки, бабусі, дідусі, та найдорожчою для дітей завжди була мама. Слово «мама» входить у наше життя тихо й непомітно. От тільки не дано нам запам’ятати цю мить, як не згадати й того дня, коли над нашою колискою вперше схилилася мати. Вона оберігає нас від усього злого, і в самому звучанні цього слова – наш захисток.
Учениця
           Молитва за маму
(дівчинка в українській сорочці із свічкою в руках)
Є у мене найкраща у світі матуся,
За неї до тебе, Пречиста, молюся.
Молюся устами, молюся серденьком,
До тебе, небесна Ісусова ненько.
Благаю у тебе дрібними словами
Опіки та ласки для рідної мами.
Пошли їй не скарби, а щастя і долю,
Щоб дні їй минали без смутку, без болю.
Рятуй від недуги матусеньку милу,
Даруй їй здоров’я, рукам подай силу,
Щоб вивела діток у світ той, у люди,
Щоб ними раділа – пишалась усюди.
Учень.
Спасибі вам, рідні мами,
Що ви тут сьогодні з нами!
До вас наше щире слово:

Учні(всі разом):
Матусі, бабусі,
сестрички, подруги!
Будьте здорові!

1 учень.Матусю рідна, наймиліша,
Тобі я шлю свої вірші.
Ти за усіх найкрасивіша,
У тебе сонечко в душі!
2 ученьТи найдобріша, рідна мамо,
Ти все прощаєш  дітлахам.
Тобі, матусенько, так само
Я всю любов свою віддам.
3 учень.Ти з нами поруч — в хаті тихо,
Так затишно і добре нам.
Є місце радості і сміху,
Веселим віршам і казкам.
4 учень.Коли ти поруч, рідна ненько,
Нічого в світі не страшне.
І б’ється рівно в нас серденько,
Біда і горе всіх мине.
5 учень.Нічого кращого немає,
Коли маленького тебе
Матуся рідна обнімає,
Покаже небо голубе...
6 учень.Або у темнім небізорі,
Що кличуть у далеку путь.
Поля безмежні, неозорі,
Що в казку нас, малих, ведуть.
7 учень.Всього нас матінка навчає,
Щобдобрі, чемні ми були.
Любов’ю щиро зігріває,
Щоб ми в цей світ людьми ішли.
8 учень.І вчить завжди добро творити,
Веде за руку в майбуття.
Ну, як же маму не любити,
Вона ж мені дала життя!
9 учень.Вона ж мені цей світ відкрила,
Чарівний, дивовижний світ.
Дала мені, малому, крила,
Щоб я відправився в політ.
10 учень.Любов над нами сонцем світить,
Ми гріємось в її теплі.
Вклонімось вдячно мамам, діти,
Низесенько, аж до землі!

 Вчитель: Сьогодні на святі присутні наші бабусі, яких ми всі так любимо і шануємо.Сьогоднішнє свято присвячене найпочеснішим людям в сім’ї -бабусям та дідусям, адже з давніхчасіввукраїнськійродинішанували старших. Бережімо бабусь та дідусів, бо вони та ниточка, котра зв’язує берег нашого дитинства з берегом дитинства наших синочків та доньок. Будь - яке горе та біду вони відвертають від нас.

Пісня «Батьківське тепло».  Дод. 1
.1.  Рідні бабусі й дідусі,
                Ми любимо вас щиро - щиро.
                      Вам бажаєм щастя і миру,
                Ви ж нас любіть, рідненькі.
                Бо ми ще такі маленькі,
                Хай же наше щире слово
                Розквітає для вас веселково.
. 2.
 Бабусь ми дуже любимо,
                Їм сердечні вітання шлемо,
                Та й не тільки їм одним -
                Ще й дідусенькам своїм.
3.  Для вас усі усмішки ясні,
                Для вас – пісні та квіти
Хай бачать гості дорогі,
Що ми щасливі внуки – діти.

4.  Спасибі вам за турботу,
За руки ваші і роботу,
За те, щовдомаповсякчас
Ви так піклуєтесь про нас.


Вед.1.    Будьте здорові, щасливі, багаті,
Хай сміх внучаток лунає у кожній  хаті.
Вітає вас щир перший клас,
Прийміть цю пісню від нас
Пісня про бабусю. Дод.2.


Вчитель
Хай же будуть ваші руки сильнішими, а душі зрячими!
Хай поруч з матір’ю завжди йтиме батько!
Хай кожна дитина, яка приходить у цей світ,
Матиме ці два крила не для того, аби літати,
А щоб впевнено ходити по землі.
 І на закінчення дозвольте зачитати Вам молитву за батьків.
 Молитва за батьків
Всемилосердний Боже! Дякую тобі за наших батьків та за все те добре, що Ти нам подав через них. Вони виховують нас, навчають виконувати Твої святі заповіді, не грішити. Ми любимо їх і хочемо завжди шанувати й бути слухняними. А Ти, Господи, поможи нам у цьому Твоєю ласкою. Благослови їх, Господи, добром, здоров'ям та довгим і щасливим життям, хорони від злого, дай їм силу перемогти всі труднощі, діждатися втіхи від  нас  своїх дітей. Амінь.