понеділок, 11 березня 2019 р.

Тема. Вмієш сам — навчи інших.
Мета: Вчити дітей знати коло своїх обов'язків та можливостей в школі, вдома. Мати навички самообслуговування, виявляти бажання і го­товність допомогти іншому, навчити її щось робити. Вчити критично оцінювати свої власні сили, можливості, робити висновки стосовно своїх у допомозі іншим, шанобливо ставитись до праці інших, власної. Виявляти товарись­кість, чуйність, взаєморозуміння, взаємодопо­могу у ставленні до однолітків та інших людей.
Хід заняття
І. Актуалізація знань учнів:
— Діти, спробуємо поміркувати над питан­ням, яке може деяким з вас здатись дуже лег­ким і простим: навіщо людині руки?
Висновок: Так, все вірно. Але головне - за допомогою рук ти можеш на­вчитись багато чого робити ко­рисного для себе, для людей. Те, чому ти навчився сам, ти зможеш навчити інших.
II. Ігри - драматизації за творами І. Кульської, О. Сенатович, В. Семеняка:
Поважна причина
Сашко повернувся зі шко­ли. Смачно пообідав. Важко зі­тхнув і, зручно вмостившись у кріслі, став дивитися телевізор.
Допоможи, будь ласка, вимити посуд, — попрохала се­стричка Надійка.
Обов'язково, — простог­нав Сашко, перевертаючись на другий бік. - Але я в школі так натомився, що й тарілки в руках не витримаю.
А що ж ви там робили? — здивувалася Надійка.
Знання штурмували.
Де болить?
У голові гуде, ніби телеграфні проводи-Руки - ніби мотузки. Ноги підломлюються.
Бідненький мій, — поспівчувала сестрич­ка. — Ти мене вибач, дорогенький.
Ти ж мене знаєш, двічі прохати не по­трібно. Сам усе розумію. — 3 кухні знову до­линув брязкіт посуду і дзюрчання води.
Та не встиг Сашко заспокоїтися, як Надій­ка знову подала свій мелодійний голос:
Можливо, в квартирі підметеш? Це не важко.
Вигадаєш таке, — буркнув Сашко сер­дито. — Під — мес — ти. Та мене трактором з місця не зрушиш.
А килимок вибити? Мабуть, я сама.
-         Звичайно. Ти ж не хочеш, щоб я завтра не пішов до школи. Тим більше
через якусь ганчірку. Увесь клас буде сміятися. Ти саме цього хочеш?
Ні! Вигадаєш таке. Відпочивай! Наби­райся сил.
А ти частіше до мене звертайся по до­помогу, — вже примирливо додав Сашко. -Я завжди до твоїх послуг.
Можливо, задрімаєш?
  Так потерплю.
-   Надійка знову взялася до роботи. Сашко теж заспокоївся. Та не встиг він
додивитися мультфільм, як раптом почув Надійчин голос:
   Ой! — скрикнула сестричка. — Я забула! Зателефонував Миколка Семененко. Запрошу­вав тебе м'яча поганяти. Шкода, що ти заслаб.
-         Що ж ти мовчала! — підхопився Сашко, ніби його хто голкою
штрикнув, й, стрибаю­чи на одній нозі, став натягувати черевики.
  Бач, що вигадала ... Заслаб! — почуло­ся з коридору.
В. Семеняка
-         Що можна сказати про Сашкову сестричку? Якою людиною виросте ця
дівчинка? Чому ти так вважаєш?
-         Яка ж хвороба замучила Сашка? Як назива­ють таких людей?
-         Доберіть народні прислів'я до змісту опо­відання:
-         Хліба ледачого ніде нема.
-         На чужу роботу дивиться — ситому не бути.
-         Маленька праця краще за велике безділля.
III. Робота над прислів'ями, приказками:
В роботі «ох», а їсть за трьох.
Він би робив, та в нього рукава болять.
їсть за вола, а робить за комара.
Кого нагадує вам герой вірша - розмови В. Ладиженця «До чого
охочий?»
Як тебе звуть?                               - Михайло.
А робити хоч?                               - Нехай-но!
А борщу?                                                 - Не хочу.
А пирога?                                      - Хоч би й два!
(Вчитель може дати замість вірша прослу­хати учням запис пісні В.Шаїнського «Антошка».)
IV.     Розповідь вчителя «Малий господарик»
    Ваші батьки старанно трудяться, щоб забезпечити сім'ю, своїх дітей всім необхід­ним у житті. Завдяки їх зусилля ви маєте все необхідне для життя, навчання, відпочинку. Частіше батьки більше турбуються про вас, ніж про себе. А чи розумієте ви це, чи оці­нюєте? Чи стараєтесь і самі віддячити їм за їх працю, любов до вас? І зробити для дому користь, а батькам — приємність, тим біль­ше, що для цього тепер у вас сприятливий мо­мент. Тривають літні канікули. І роботи біля дому, в саду, на городі — не початий край. А для цього особливої фізичної сили і навичок - не потрібно. Було б лише бажання. При­міром, якщо є у вас сад, то пильнуйте, щоб не дати пропасти жодному фрукту. Падалиці яблук, грушок, слив, слід добре помити, по­чистити і висушити, таким чином заготувати на зиму сухофрукти ж для узвару. Як цьому зрадіє ваша мама!
   А чи погано навести порядок у хаті (квартирі) без нагадувань батьків? Намагатись дещо і самому зробити: вимити посуд, сходити за хлі­бом, почистити одежу, взуття, пришити ґудзи­ка (не тільки собі), зашити дірку? А що ви за­вжди робите з цих справ самі, без нагадувань? Як це сприймають ваші рідні? Що відчуває­те ви самі? Чому б ви могли навчити інших?
V. Тренувальні вправи для бажаючих з оволодіння навичок самообслуговування культури навчання («Як пришити ґудзик», «Навчився сам — навчи іншого», «Як допомогти това­ришеві у навчанні» тощо).
VI.     Гра «Надай допомогу».
   Вчитель читає речення не до кінця і пропо­нує дітям увійти в положення того, про кого йдеться, назвати види допомоги йому. Виграє той, хто останнім назве вид допомоги:
Оля допомагала мамі ...
Мишко допоміг товаришеві ...
Гра «Хто про кого потурбувався».
   Вчитель читає частину речення, називає дії і предмет, а учні визначають, хто зробив ту чи іншу корисну справу і для кого. Виграє той, хто дасть більше вірних відповідей.
(Мама) ... спекла смачний пиріг ... (для сім'ї).
(Бабуся)... зв'язала теплі рукавиці... (бать­кові).
VII.   «Жартома, але всерйоз».
1. Мати дочці:
-     Чому ти так пізно повернулась додому? Я була в Марійки - допомагала їй робити уроки. Та ж вона відмінниця! Я допомагала Марійці робити мої уроки.
2.  Хто молодець?
Я з гілок                                            Зробила віник,
Підмела                                             Світлицю й сіни.
Ну, а потім -                                      Раз і два!
Геть, пилюко                                     Дворова!
Ще й вітрець                                     Із гір прибіг

Підметати                                          Допоміг.
Мама глянула                                   В віконце:
Молодець                                      Ти в мене, доньцю!
-         Ні, матусю,                                              То вітрець,
Помічник мій —                                       Молодець!
С. Жупанин
3. Народна приказка про ледарів: Батько хай їде орать — його коні знають, а я піду гулять — мене гості чекають.
VIII. Підсумок заняття. Чим працьовита людина відрізняється від ледачої? Якою людиною ти хочеш стати в житті? Тест на самооцінку. Спробуй оцінити себе за наявністю у себе цієї якості (можна запро­понувати дітям п'ятибальну шкалу оцінки або драбинку добра).
-         Як ти гадаєш, яку оцінку могли б вистави­ти тобі твої однокласники?
Чому?
-         Як би тебе оцінив твій вчитель? (можна за­пропонувати вчителеві сусідам
по парті оці­нити один одного і виставити відповідні бали, а потім порівняти з своїми власними). Який висновок ти можеш зробити? Над чим тобі ще слід працювати? Яких негативних рис по­збутись?